Portik - aki indul a Marosvásárhely magyar polgármester-jelöltjének kijelölésére ősszel tervezett előválasztáson - kedden iktatta a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatalban a határozattervezetet. Ezt állampolgári kezdeményezésként terjesztette be. Annak érdekében, hogy a városi tanács napirendre tűzze a kérdést, közel 6 ezer lakossági támogatói aláírásra lesz szükség. Ez azt jelenti, hogy a lakosság legkevesebb öt százaléka kell támogassa aláírásával a most iktatott határozattervezetet ahhoz, hogy a városi tanács napirendre tűzze a kérdést, és döntsön a független szakértői bizottság felállításáról.
Portik Vilmos szerint ez lehet az egyetlen eredményes eszköz ahhoz, hogy megkezdjék a hatóságok a vegyi üzem elleni intézkedéseket. "Tisztában vagyunk vele, hogy egy elvileg törvényesen működő magáncéggel szemben korlátozottak a lehetőségeink, de a szakértői bizottság kutatásai rávilágíthatnak az üzem egészségre káros hatásaira" - mondta Portik Vilmos.
Hozzátette: nem tudják egyik napról a másikra bezáratni az üzemet, de a határozat iktatása az első lépés azért, hogy tisztán lássák, milyen mértékű a szennyezettség Marosvásárhelyen és környékén. Csak ez után lehet kezdeményezni a vegyi üzem működési engedélyének megvonását - hangoztatta.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) marosvásárhelyi önkormányzati frakciója július végén jelentette be, hogy helyi népszavazást kezdeményez az Azomures vegyi üzem bezárásáról.
Az 1962-ben alapított Azomures Marosvásárhely mellett épült fel, és Románia legnagyobb műtrágyagyártó üzeme. A gyár miatt gyakran füst és csípős szag borítja el a várost, ezért működése évtizedek óta megosztja a város lakosságát. A környezetvédelmi ügynökség számos bírságot kirótt a cégre légszennyezés miatt.
A jelenleg svájci tulajdonban lévő gyár a jövő év elejére ígéri a környezetszennyezést csökkentő beruházások elvégzését, de a lakosság nagy része kétkedéssel fogadja ezeket a terveket, így a múlt héten civilek tüntettek a szennyezés megállításáért.